Zasadniczo żurawie budowlane to jedno z najbardziej charakterystycznych urządzeń, jakie możemy spotkać na każdym placu budowy. Umożliwiają one przeprowadzenie większości prac i są właściwie niezbędnym elementem budownictwa, choć można je spotkać również w innych branżach. Co jednak decyduje o przeznaczeniu konkretnych żurawi i jakie są ich rodzaje? Otóż tego typu sprzęt można podzielić według rozmaitych kryteriów, spośród których najbardziej podstawowym jest ich mobilność. W dość oczywisty sposób kojarzone są tzw. żurawie wieżowe – to właśnie ten typ dźwigów widujemy na budowach. Charakterystyczna konstrukcja swym kształtem przypominająca odwróconą literę „L” nie ma możliwości przemieszczania się po placu budowy. Oznacza to, że przeniesienie takiego żurawia wymaga demontażu całego jego szkieletu i ponownego złożenia go w innym miejscu. Mimo tego, że jest to zajęcie czasochłonne i kosztowne, z uwagi na brak potrzeby układania dróg technologicznych oraz bardzo duży zasięg takich żurawi, są one często wykorzystywane na budowach.

Samojezdne (samobieżne) żurawie

Pierwszy typ żurawi zdolny jest do samodzielnego przemieszczania się, co zdecydowanie wpływa na jego zastosowanie, które jest nieco szersze niż w przypadku żurawi wieżowych. Odbywa się to, co prawda, kosztem zasięgu dźwigu, jednak całkowita mobilność wraz z możliwością przemieszczania się zarówno po placu budowy, jak i po drogach publicznych wynagradza wszelkie występujące w tym zakresie braki. Kiedy zatem najbardziej opłacalnym wyborem okaże się samojezdny żuraw? Wynajem tego typu sprzętu będzie dobrym pomysłem, kiedy zachodzi potrzeba częstej zmiany położenia dźwigu. Jeśli więc nie ma konieczności korzystania z urządzenia o dużym zasięgu, a w grę wchodzi obsługa kilku punktów na jednym placu budowy, najlepszym wyborem będzie żuraw samojezdny. Zamawiając sprzęt tego typu, trzeba liczyć się z nieco większymi kosztami niż w przypadku dźwigów wieżowych, jednak jeśli zależy nam na szybkiej realizacji obszernego zlecenia, cena nie powinna stanowić dużej przeszkody.

Pozostałe rodzaje żurawi

Wybierając rodzaj żurawia, warto zwracać uwagę na kilka szczegółów, takich jak m.in. typ wysięgnika (wychylny lub wodzakowy), miejsce obrotu (górno- i dolnoobrotowe) czy sposób montażu (tzw. samomontujące lub wymagające dodatkowej pomocy innego dźwigu). Bez względu na rodzaj zamawianego sprzętu pamiętać należy o tym, że zawsze może go obsługiwać wyłącznie wysoko wykwalifikowana osoba, która ma za sobą ukończone szkolenia na operatora żurawia. Podobnie ma się sprawa w przypadku wszystkich innych dźwigów, takich jak stoczniowe czy suwnicowe. Każdy typ wymaga posiadania innego certyfikatu uprawniającego do obsługi urządzenia – operatorzy takiego sprzętu posiadają certyfikaty IŻ lub IIŻ. Wystarczają one do obsługi stacjonarnych oraz przejezdnych żurawi, czyli takich, jakie najczęściej spotykamy na budowach lub na przykład przy okazji organizacji różnych imprez masowych, gdzie konieczne jest ustawienie dużego namiotu, sceny czy baneru.