Postępujący na świecie wzrost poziomu życia to dla każdego z nas, z jednej strony, ogromne szanse rozwoju, z drugiej natomiast – bezustanna presja dorównywania innym. Stąd też potrzeba wzbogacania oraz ciągłe poszukiwanie opłacalnych zawodów. Rzecz jasna, warto niekiedy lokować własny kapitał w obszarze nowoczesnych i ekspansywnych technologii, czasem jednak opłaca się zainwestować w coś sprawdzonego, a jednocześnie dającego pewność wysokich zarobków niezależnie od panującej sytuacji gospodarczej. W tym kontekście bardzo korzystnym rozwiązaniem okazuje się praca dla operatora żurawia. Zarobki są naprawdę wysokie, a zdobycie takiego zajęcia niekoniecznie trudne, wystarczy bowiem ukończenie odpowiedniego kursu oraz uzyskanie uprawnień do operowania takim sprzętem. Rzecz jasna, trzeba również wykazać pewne predyspozycje do tego zawodu oraz spełnić określone kryteria, zanim jeszcze podejdzie się do szkolenia, warto jednak zainteresować się tematem – choćby ze względu na perspektywy, jakie otwierają się przed operatorami.

Jak wygląda kurs na operatora żurawia?

Niektórzy mogą błędnie sądzić, że kurs na operatora żurawia to zbyt duży wydatek… Tymczasem jest to jednorazowa inwestycja, która na dodatek bardzo szybko się zwraca, ponieważ zarobki osoby pracującej na żurawiu są naprawdę imponujące zarówno w kraju, jak i za granicą. Sam kurs obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną naukę operowania żurawiem wieżowym lub samojezdnym. To, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy, powinno zależeć od naszych planów zawodowych, a więc tego, co będziemy chcieli robić w przyszłości. Czas trwania konkretnego szkolenia jest uzależniony od zasad panujących w danej szkole, natomiast każde z nich kończy się egzaminem składanym przez uczestników przed państwową komisją powoływaną przez Urząd Transportu Drogowego. Uprawnienia w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku są bezterminowe. Dzięki temu każdy kursant wypracowuje nie tylko ponadczasową umiejętność operowania żurawiem, ale także garść praktycznej wiedzy na temat konstrukcji, rodzajów, działania oraz sposobów serwisowania żurawi.

Czy faktycznie warto?

Istnieje naprawdę sporo mitów na temat tego, jak wygląda praca operatora żurawi, które mogłyby zniechęcić niektórych kandydatów. Oczywiście jest to niezwykle odpowiedzialna praca, która wymaga pełnego skupienia podczas każdej zmiany oraz wysokiej odporności na stres, mając jednak pewne predyspozycje, można się w niej naprawdę szybko odnaleźć. Okazuje się wtedy, że praca bywa niezwykle ekscytująca, a mity na temat wszelkich niedogodności, jakie jej towarzyszą, wcale nie są prawdziwe. Otóż nie zawsze zachodzi konieczność kilkuminutowego wspinania się po drabince do kabiny, w której spędza się po 10 godzin dziennie. Coraz częściej można trafić na ruchome kabiny, które zabierają operatora z samej ziemi i wynoszą automatycznie na pożądaną wysokość. Co więcej, są one najczęściej wyposażone w podstawowe urządzenia, takie jak czajnik czy mikrofalówka, a to zapewnia pracę w bardzo przyzwoitych warunkach. Biorąc więc pod uwagę wysokość zarobków, bez wątpienia warto.